O rubrike Životné prostredie

20.04.2018 - Vox Populi
počet přečtení: 406
vytvořeno 20.04.2018, upraveno 20.04.2018


   

„Najnebezpečnejším rysom tejto globálnej ateistické civilizácie je však jej pýcha. Pýcha kohosi, kto je samotnou logikou svojho bohatstva vedený k tomu, aby prestal ctiť dielo prírody i našich predkov, aby ich prestal ctiť z princípu a ctil je nanajvýš ako ďalší možný zdroj zisku.“​ 

                         - z prejavu českého prezidenta Václava Havla pri slávnostnom začatí Fóra 2000 v roku 2010.

 


priroda

Čisté a zdravé životné prostredie je absolútne nevyhnutné pre život.

Právo všetkých občanov (nielen tých, ktorí si to vzhľadom k svojim nadštandardným príjmom môžu dovoliť) na kvalitné životné prostredie je podložené ústavou. Preto by sme sa vo svojom vlastnom záujme mali zaujímať o to, nakoľko sa v tejto oblasti ústava dodržiava.

V otázkach životného prostredia sa nejedná len o náš vlastný život, ale aj o životy ďalších generácií. Hoci je toto všeobecne známe, situácia sa priebežne zhoršuje v dôsledku sledovania krátkodobých cieľov a ziskov, ktorými hromadí majetky úzkej skupiny ľudí bez ohľadu na budúcnosť, životné prostredie, alebo situáciu niekoho iného.

Radi by sme sa vymanili z ľudovej táraninu: "Hlavne, aby to išlo dobre, ako umriem, a potom ma to už môže byť jedno" a naopak smerovali k vedomia zodpovednosti za to, čo tu zostane "po nás".

Preto sa v našom projekte zameriavame na osvetu, ktorá by mala viesť k uvedomeniu si dopadov našej činnosti na budúce generácie. Zároveň chceme upozorniť na prínosy ekologického a zodpovedného správania a na zjavné spojitosti kvality životného prostredia a zdravotného stavu populácie. Čisté životné prostredie tvoria základné predpoklady harmonického rozvoja jednotlivcov aj udržateľného rozvoja spoločnosti.

 

 Z hlavných tém rubriky

  • Čo vyjadruje pojem životné prostredie a ako ho chápeme.

  • Stav životného prostredie, naše práva a povinnosti vo vzťahu k životnému prostrediu.

  • Dnes a denne dovolíme a strpíte, aby v záujme ekonomických výhod kohosi a blahobytu veľkej časti populácie, bolo ničené a drancované to najcennejšie, čo máme - príroda na mnohých miestach našej planéty.

  • Kto, kde a ako ničí životné prostredie? Zaujímajte sa o to, čo sa okolo nás deje a netolerujte naďalej ničenie prostredia, v ktorom žijeme.

  • Príklady ochrany životného prostredia, aktivizmus, osveta, ekologické poľnohospodárstvo, zelená architektúra, nové šetrné technológie, život v súlade s prírodou.

  • Josef Šmajs – Ústava Zeme.

 

Zapojte sa. Posielajte podnety a návrhy na spoluprácu.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa s nami už prepojili!

Hodnocení článku
Článek nebyl ještě ohodnocen.
Čtěte také:
Diskuze

Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)

Položky označené * je nutno vyplnit.

Logotyp Vox Populi