Veľká protestná jazda na traktoroch z východu Slovenska až do Bratislavy

27.06.2018 - hnonline.sk
počet přečtení: 409
vytvořeno 27.06.2018, upraveno 27.06.2018

slovensko-farmari-protestni-jizda
V pondelok 18. júna vyrazili farmári na traktoroch z východného Slovenska. (Vidiek žije / Facebook)

 

V pondelok 18. júna vyrazili farmári na traktoroch z východného Slovenska. Postupne sa k nim pridávali farmári z ostatných regiónov a spoločne príšli do Bratislavy, kde upozornili na ich problémy. 

"Od začiatku našich farmárskych protestov uplynulo zhruba sto dní a nič podstatné sa nezmenilo. Z Košickej výzvy, v ktorej sme zosumarizovali naše najdôležitejšie požiadavky a odovzdali ich ministerke pôdohospodárstva a ostatným kompetentným, sa reálne nezačalo plniť nič," uviedol Patrik Magdoško zastupujúci Iniciatívu poľnohospodárov, ktorá zastrešuje malých a stredných farmárov z celého Slovenska.

Protestnou jazdou chcú farmári apelovať

Považujú za kľúčové vytvorenie špecializovaného vyšetrovacieho tímu, ktorý prešetrí prípady utláčaných farmárov, ďalej zabezpečenie toho, aby Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní, alebo má na ňu nájomnú zmluvu, alebo ju má v náhradnom užívaní.

Za kľúčové považujú farmári tiež vytvorenie korektných a transparentných pravidiel prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde Slovenského pozemkového fondu (SPF) prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári, ako aj obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenska. Napsaly hnonline.sk

Mohutne medializovaný blog

Farmár Oravec reaguje na blog, ktorý bol o ňom napísaný pred pár dňami a otvára v ňom otázku: "Ak sa ekonomicky zdatnejší farmár, ktorý má právnikov a vyhráva súdy, nevie dovolať práv u úradníkov Matečnej, ako veľmi musia trpieť drobní poľnohospodári?". Více zde

Udalosti okolo slovenských farmárov sú monitorované a diskutované na Facebookových stránkach  Vidiek žije alebo DOMÁCI FARMÁR V OHROZENÍ.

V pondelok 18. júna vyrazili farmári na traktoroch z východného Slovenska. (Vidiek žije / Facebook)
V pondelok 18. júna vyrazili farmári na traktoroch z východného Slovenska. (Vidiek žije / Facebook)

 

Hodnocení článku
Článek nebyl ještě ohodnocen.
Čtěte také:
Diskuze

Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)

Položky označené * je nutno vyplnit.

Logotyp Vox Populi